معرفی برنامه هایی برای کدنویسی

رم افزارهای برنامه نویسی یا همان ویرایشگر های کدنویسی باعث سرعت بخشیدن به پروژه های برنامه نویسی میشوند و استفاده از این نرم افزارها در پروژه های بزرگ تقریا الزامی است در این مطلب برای آنکه بتوانید کدهای خودرا در یک محیط مناسب بیاده سازی کنید, 3 تا از بهترین نرم افزار های برنامه نویسی را به شما معرفی خواهیم کرد پس در ادامه همراه باشید.

`1. ویرایشگر سابلایم تکست (Sublime Text):

سابلایم تکست ادیتوری از دسته سبک وزن‌ها باقدرت ویرایش بالا در لیست بهترین ویرایشگر برنامه‌نویسی است. این ویرایشگر یکی از بهترین ها برای HTML , PHP است.

این نرم افزار به کمک زبان های ++C و payton ساخته شده است. در سابلایم تکست با متدهای جالبی از ویرایش برمی‌خورید که در کمتر نرم‌افزار ویرایشی دیگر دیده می‌شود. اسنیپت‌ها (Snippets) بخش جذاب دیگری از تجربه کار در سابلایم تکست است. به‌عبارت‌دیگر سابلایم تکست به برنامه‌نویس این قابلیت را می‌دهد هر جا الگویی را دید حتی در ویرایش، از سابلایم بتواند برای اجرای سریع آن استفاده کند. این کار به قوی شدن فکر برنامه‌نویس کمک خوبی می‌کند و درعین‌حال باعث می‌شود مهاجرت به نرم‌افزارهای دیگر هم سخت شود.

جعبه فرمان فرمان های (Command Palette) در سابلایم تکست به شما کمک میکندد تا اکثر کارها را به کمک کیبورد مدیریت کنید.

از ویژگی های شاخص ین نزم افزار میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

قابلیت ویرایش هوشمند هم‌زمان چند خط

قابلیت چند سکویی

رابط کاربری محبوب

انعطاف‌پذیری و سفارشی شدن بالا

با نصب پلاگین توانایی پشتیبانی از فریمورک OpenFL و زبان برنامه‌نویسی Haxe

حمایت از توابع وردپرس

تشخیص قدرتمند خطاهای زبان برنامه‌نویسی و برجسته کردن آن‌ها با نصب بسته مخصوص هر زبان

این نرم افزار مفید, قابل استفاده در سیستم عامل های Linux , macOS ,Windows می باشد.

این نرم افزار در زبان های راست نویس کمی ضغیف بوده و در لینوکس به خوبی بشتیبانی نمی شود و فقط در حالت trail رایگان است.

برای دانلود این نرم افزار کلیک کنید.

2. ویرایشگر اتم (Atom):

اتم یک ویرایشگر متن ساده و راحت است. ازنظر ظاهری شبیه سابلایم تکست است ولی اغلب برنامه نویسان با آن بیشتر اخت می‌شوند و ارتباط بهتری برقرار می‌کنند.

این ویرایشگر با node.js طراحی‌شده چند سکویی و اپن‌سورس است.

قابلیت ویژه اتم توانایی هک هسته آن توسط کاربران برای کارایی بیشتراست. اتم با بخش مدیریت پکیج خود به‌راحتی می‌تواند فراتر از ویرایشگر متن عمل کند. Atom توسط گیت‌هاب توسعه‌یافته است. این ‌یک مزیت عمده است چراکه گیت‌هاب باهدف افزایش کارایی و کارآمدی توسعه‌دهندگان خلق‌شده است و رزومه موفق آن نیازی به تائید ندارد. اتم در اتصال به گیت‌هاب نیز به‌خوبی عمل می‌کند.

این نرم افزار به جستجوگر فازی معروف شده است چراکه ویرایشگر سورس کد اتم در مجموعه ابزارهای خود یک جستجوگر فازی جذاب هم دارد که شیوه کارش ترکیب دو متد جستجوگر کلمات و غلط‌گیر املایی است.

از ویژگی های برجسته این نرم افزار میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

سادگی و جذابیت در طراحی رابط کاربری

ابزارهای ویژه برای توسعه

مدیریت مجتمع برای پشتیبانی از پلاگین‌ها

جامعه فعال پشتیبانی در گیت‌هاب برای رفع مشکلات

قابلیت چند سکویی

تشخیص شیوه کدنویسی زبان‌های برنامه‌نویس مختلف

رایگان و متن‌باز

این نرم افزار نیز مانند سابلایم از ویژگی جعبه فرمان برخوردار است.اما نسبت به سایر ویرایشگر های متن کند است و مدیریت فایل های بزرگ با آن دشوار است.


نرم افزار برنامه نویسی اندروید استودیو3-

نرم افزار اندروید استودیو ( Android Studio ) ، یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) رسمی برای توسعه پلتفرم و برنامه نویسی اندروید است.

این نرم افزار در ۱۶ می سال ۲۰۱۳ در کنفرانس Google I/O معرفی شد. اندروید استودیو تحت لیسانس Apache License 2.0 به صورت رایگان در دسترس قرار دارد.

اندروید استودیو در می سال ۲۰۱۳ از ورژن ۰.۱ در مرحله پیش نمایش قرار داشت، سپس با شروع ورژن ۰.۸ وارد مرحله بتا شد که در ژوئن سال ۲۰۱۴ عرضه شد. اولین نسخه ثابت آن در دسامبر سال ۲۰۱۴ عرضه شد و با ورژن ۱.۰ شروع شد.

براساس نرم افزار IntelliJ IDEA از شرکت JetBrains، اندروید استدیو مخصوص توسعه اندروید طراحی شده است. لینک دانلود آن برای ویندوز، Mac OS X و لینوکس قرار دارد و به عنوان IDE اصلی گوگل برای توسعه برنامه های محلی اندروید، جایگزین Eclipse Android Development Tools شده است.

نمایی از برنامه android studio ورژن 1.2.1.1 beta

ویژگی های اندروید استودیو

ویژگی های جدید با عرضه هر یک از نسخه های جدید اندروید استودیو ارائه می شوند. ویژگی های زیر در ورژن ثابت کنونی ارائه شده اند:

– پشتیبانی از Build مبتنی بر Gradle

– بازنویسی کد و اصلاحات فوری مخصوص اندروید

– ابزارهای Lint برای رفع مشکلات عملکرد، کارایی، سازگاری ورژن ها و مشکلات دیگر

– ادغام با ProGuard و قابلیت های App Signing

– پنجره های Wizard مبتنی بر Template برای ایجاد طرح ها و مولفه های رایج اندروید

– یک Layout Editor غنی که به کاربران اجازه می دهد مولفه های محیط کاربری را درگ و دراپ کنند و گزینه ای برای پیش نمایش Layout ها در چندین پیکربندی صفحه نمایش وجود دارد.

– پشتیبانی از ساخت برنامه های Android Wear

– پشتیبانی داخلی از پلتفرم Google Cloud که اجازه ادغام با پیام رسانی و موتور برنامه Google Cloud را می دهد.

آموزش نصب و راه اندازی اندروید استودیو